Bahçelievler Mah. Adnan Kahveci Bulvarı No:227 Bahçelievler/İstanbul
Bacak Estetiği

Bacak Estetiği

Bacak Estetiği

Bacak estetiği son dönemlerde oldukça talep gören Plastik cerrahi uzmanlarının gerçekleştirdiği bir operasyon çeşididir. Artık insanlar diğer vücut bölgelerinin olduğu gibi bacaklarının estetiğine de önem veriyorlar. Kadın ve erkeklerde bazen doğumsal, bazen gelişimsel bazen de kötü beslenme neticesinde bacak estetiği ve simetrilerinde bozulmalar meydana geldiğinde bu patolojileri düzeltmek için bacak estetiği girişimlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Aşırı kilo alıp verme ve obesite cerrahisi sonrası bacakların özellikle de baldır iç kısımlarında meydana gelen ciddi sarkma durumlarında da bacak estetiğini sağlayıcı operasyonlar yapılmaktadır.

Operasyon Yöntemleri

Genelde baldır bölümünde yağ birikmeleri, diz altında ise çapraz ya X bacak diye adlandırılan asimetrilerin düzeltilmesi için, eğer yağ doku fazlalıkları varsa bunların liposuction/yağ alma işlemleri ile giderilmesi, eksik olan bölgelere yağ doku transferi ya da bu durumlar için üretilmiş silikon protezler yardımıyla bu asimetrilerin düzeltilmesi olarak sıralanabilir.

Çarpık Bacak Estetiği

Çoğu kez genetik, gelişimsel bazen de beslenme ile ilgili durumlarda karşımıza çıkan çarpık bacak genelde diz altından itibaren görülen sık karşılaşılan bir asimetri durumudur. Yağ transferleri, sentetik dolgular ya da silikon protezlerle tedavi edilirler.

Lokal ya genel anestezi altında yağ nakli, geçici dolgular ya da silikon protezlerle düzeltilebilir bir durumdur. Yağ nakli yapıldığında genelde baldır, karın ya da popodan elde edilecek olan yağ dokuları bacakların iç kısımlarına verilerek daha düzgün bir kontur elde edilmeye çalışılır. Yağın bir kısmı tutunup bir kısmı eriyeceği için bu seansta normalden daha fazla yağ transferi yapmak daha doğru olacaktır. Yağ dokularının tutunması için 4-5 gün ayakları tek yastıkla yukarı kaldırarak istirahat etmek ve hareket etmemek gerekecektir. Bu durumda konulan yağ dokuları bu alanda daha fazla tutunacak ve ek bir işleme gerek olmayacaktır. 6 ay sonra gerekirse ikinci bir seans işlem yapılabileceği gibi bazen de hyalüronik asit bazlı dolgularla da bu revizyon gerçekleştirilebilir. Eğer silikon protez kullanılmışsa bu durumda 3-4 günlük bir istirahat yeterli olacaktır. Her halükarda 10.gün normal hayat dönüş mümkün olacaktır.

Lipödem Ve Venolipdem Tedavisi Nedir?


Genellikle kadınlarda görülen bacağın aşırı yağ tutması ve bu evrede bacağın kalınlaşması rahatsızlığıdır. Genç yaşlarda olabilen bu rahatsızlık içi bacak estetiği yöntemleriyle bacağın inceltilmesi ve bacaktan yağ alınması sağlanmaktadır. Aynı rahatsızlıklardan biri olan Venolipdem rahatsızlığı da tedavi edilmediğinde damar tıkanıklarına neden olabilmektedir. Sadece güzellik için değil aynı zamanda rahatsızlıkların giderilmesi için uygulanan bacak estetikleri, yağların giderilmesi, selülitlerin azalması ve çarpık bacak rahatsızlığının yok edilmesi için ideal yöntemler arasında yer almaktadır. Bacakların incelmesi ve duruşunun düzelmesi için uygulanacak olan yöntemlere göre estetik cerrahlar hastaları bilgilendirir ve kısa zamanda bacağın daha güzel bir görünüme kavuşması sağlanır.

Bacak Estetiği Operasyonu Nasıl Yapılır?


Bacak estetiği yöntemleri hastanın rahatsızlığına ve rahatsız olduğu bölgelere göre değişim gösterebilmektedir. Bacağın yağlanmasından ve kalınlığından şikayetçi olan hastalar için genellikle yağ şekillendirme yöntemi kullanılarak, basen, diz içleri, uyluk içleri ve ayak bileği kısımlarındaki bölgeler liposuction yöntemiyle alınmaktadır. Aynı zamanda çarpık bacak ya da parantez bacak rahatsızlıkları için silikon yerleştirme ve kemiğin düzeltilmesi gibi işlemler de bulunmaktadır.

Bacağın kemik yapısının düzelmesi ve güzel bir görünüme kavuşması için dizin arka kısmından 2 cm kesi açılır ve vücuda uygun silikon protez takılarak bacağın estetik görünmesi sağlanır. Bacağın estetik ve güzel görünümü için uygulanacak yöntemler hastanın bacağındaki rahatsızlığa ve isteklerine göre değişebilmektedir.

Bacak Estetik Operasyonu Ne Kadar Sürer?


Bacak estetiği genellikle 1 ile 3 saat arasında sürmektedir. Tabii bu hastanın yine rahatsızlığına, bacağının fiziksel durumuna göre değişim gösterebilir. Kilo alıp vermelerden kaynaklı sarkmaların giderilmesi, yağların alınması ve bacağın kemik eğriliklerinin giderilmesi gibi durumlara göre ameliyat süresi de değişim göstermektedir.

Bacak estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?


Yürüme ve denge işlevseliği göstermekte olan bacakların estetik operasyondan sonra bir gün boyunca hareketsiz kalmaları yeterli olacaktır. Ameliyattan sonraki gün taburcu olan hastalar, genellikle 1 hafta sonra normal hayatlarına dönerler. İlk hafta spor aktivitesi yapmamaları gerektiği gibi doktorun tavsiyesine göre ayakkabı ve çorap seçimi yapılmalıdır.