• atilla.eyuboglu@memorial.com.tr
  • 0553 708 93 48

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nedir?

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nedir?
  • Son Güncellenme: 03/08/2021
İçindekiler

Tıpkı moda gibi güzellik algısı da dönem dönem değişime uğramaktadır. Bu algının en önemli parametrelerinden biri ise kilo değişimi faktörüdür. Geçtiğimiz yüzyılda özellikle kadınlar için daha dolgun hatlı yüz ve vücut hatları revaçta iken içinde bulunduğumuz dönemde yağ oranının düşük olması, keskin ve belirgin hatlar güzellik algısına daha çok hitap etmektedir. Ancak yüzdeki yuvarlak ve dolgun hatlar genellikle genetik geçişli olduğundan kişi zayıfladığında dahi istenilen görüntü elde edilememektedir. Bu ihtiyaçtan doğan Bişektomi” yani “Hollywood yanağı” uygulaması son yıllarda çok yaygınlaşmıştır. İşlem, özellikle sosyal medyanın ve moda algısına yön veren ünlülerin etkisiyle her geçen gün daha fazla kadın tarafından tercih edilmektedir.


Bişektomi (Hollywood Yanağı) nedir?


Genel itibariyle ameliyat sırasında ağız içinden yaklaşık 1-2 cm’lik bir kesi yapılarak bichat adı verilen yağ yastıkçığının yaklaşık yüzde 60-80’inin alındığı bir işlem olarak tarifleyebiliriz. Bişektomi işlemi
halk arasında; Hollywood yanağı, Hollywood çenesi, yanak eritme, yanak inceltme, yüz zayıflatma, yanak aldırma, yanak estetiği, yanaktan yağ aldırma, yanak zayıflatma, ameliyatsız yanak inceltme, yüz küçültme, yüz yağı eritme, yanak yağı aldırma, yanak küçültme gibi birçok isimle anılabilmektedir.


Bişektomi (Hollywood Yanağı) Kimlere uygulanır?


Ergenliğe kadar olan dönemde yuvarlak ve dolgun hatlar çocukları şirin ve sempatik göstermektedir. Ancak ergenlikten sonra keskin yüz hatları daha çekici algılanmakta bu nedenle bişektomi ya da lipoliz gibi uygulamalara ihtiyaç oluşmaktadır. Bişektomi işlemi için genellikle 18 yaş beklenmelidir. Çünkü yanak yağı yastıkçıkları 18 yaşına kadar büyümeye devam etmektedir. 18 yaşından sonra son halini alan yüz hatları yani istenmeyen yanakta şişlik görüntüsü ortadan kaldırılabilmektedir.


Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nasıl uygulanır?


İşlem, çiğneme kaslarının arasındaki yağ yastıkçıklarının alınmasıyla gerçekleşmektedir. Ameliyat sırasında ağız içinden yaklaşık 1-2 cm’lik bir kesi yapılarak yağın yaklaşık yüzde 60-80’i alınmaktadır. Yaklaşık 40-45 dakika süren işlem, bölgesel uyuşturma, sedasyon ya da genel anesteziyle yapılmaktadır. Ağız içinde kalan ufak dikişler kendi kendine düşmektedir.

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Avantajları nelerdir?

Kilo verilse dahi istenilen şekle gelemeyen ve vücudun en önemli bölgesi olan yüz bölgesinde 45 dakikalık bir işlemle istenen görüntü elde edilebilmektedir.

Elde edilen görüntü bu bölgeye yapılabilen diğer işlemler göz önüne alındığında kalıcı olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

Bişektomi ile birlikte yanaktan yağ alınırken alınan yağlar elmacık bölgesine eklenerek daha güçlü bir görüntü elde edilmesi de sağlanabilmektedir.
Bişektomi dışında yanak bölgesine soğuk tedavileri, lipolizler veya yağı parçalayacak enjeksiyonlar yapılabilir ancak bu işlemler etkinlik açısından da kalıcılık açısından da bişektominin yerini tutmamaktadır.
İşlem sonrası yeni yüz yapısından memnun olmayan hastalar için bişektomi işlemi ile alınan yağlar yanak içine geri koyulabilmektedir. Ancak ikinci işlem için minimum 1 ay beklenmelidir.

Bişektomi Ameliyatına Dair Sıkça Sorulan Sorular


Bişektomi zararları var mıdır? Çok fazla yağ alınırsa ne olur?
Çok fazla yağ alınırsa yanak çökük kalır ve bu da kötü bir görüntü meydana getirir. Burada önemli olan doktor tecrübesidir. Hastanın yüzü bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle operasyonu
gerçekleştirecek uzmanın bu konuda tecrübeli ve yüz anatomisine hakim olması gerekmektedir. Bunun yanında gereğinden büyük açılan kesi, operasyon esnasında çıkarılacak yağ dokusunun hızlıca bulunamaması gibi sorunlar operasyon sonrasında oluşacak ödemi ve süresini artırabilmektedir. Daha düşük ihtimal olarak ise yapılan kesi yüz bölgesinde yer alan sinirlere denk gelebilir. Bu da yüz hareket kaslarında kalıcı ya da geçici kayıplara neden olabilmektedir. Ancak bu düşük bir ihtimaldir. Güvenli olması işlemin yapıldığı merkeze bağlıdır. Steril hastane ortamında alanında uzman kişiler tarafından yapılırsa güvenli bir yöntemdir. İşlem sonrası yeni yüz yapısından memnun olmayan hastalar için bişektomi işlemi ile alınan yağlar yanak içine geri koyulabilmektedir. Ancak ikinci işlem için minimum 1 ay beklenmelidir.

Yanak inceltme en kalıcı yöntemi nedir?
Yüz hatları aynı zamanda genetiktir. Yani ailede dolgun yanak var ise büyük ihtimalle akrabalarda da benzer şekilde yanak şişmesi algısı olacaktır. Bu nedenle hasta diyet yaparak zayıfladığında dahi yanakları erimez. Yanak inceltme konusunda birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bunlar soğuk tedavileri, lipolizler veya yağı parçalayacak enjeksiyonlar gibi tamamen kalıcı olmayan yöntemlerdir. Bu nedenle cerrahi yöntem yanak inceltmede en kalıcı yöntemdir.

Bişektomi öncesi sonrası süreç nasıldır?
Bişektomi öncesi herhangi bir hazırlık süreci gerektirmezken bişektomi sonrası süreçte kısa süreli antibiyotik kullanımı, ağız bakımı ve gargara uygulanmaktadır. Diğer dikkat edilmesi gereken şey ise 1-2 günlük sıvı tüketimidir. Üçüncü günden sonra püre gibi yumuşak doku içeren gıdaların tüketimine başlanabilir. 1 haftadan sonra ise hasta normal beslenmesine başlamaktadır. Bişektomi ameliyatı sonrası ağız içinde yanaklarda şişlikler olabilmektedir. Bunun oturması yaklaşık 2-3 hafta sürer. İlk aydan itibaren nihai sonuca ulaşılır. İşlem hastanın konuşmasını engellemez. İş ya da günlük etkinliklerine işlem günü dahi etkisi olmaz. İşlemden çıktıktan sonra hasta aynı gün işine dönebilir.

Bişektomi ile birlikte aynı seansta burun estetiği yapılabilir mi?
Bişektomi ile birlikte aynı seansta burun estetiği, kepçe kulak estetiği, çene botoksu gibi diğer bütün estetik işlemler kombine edilebilmektedir.

Bişektomi ismi nereden gelmektedir?
Bişektomi işleminin ismi 1800’lü yıllarda yaşamış olan Fransız doktor Xavier Bichat ’tan köken almaktadır. Anatomiye yaptığı katkılar ile adını verdiği yağ yastıkçığına müdahale edilmektedir.

Bişektomi ile Hollywood yanağı aynı işlem midir?
Bişektomi ameliyatının; Hollywood yanağı, Hollywood çenesi, yanak eritme, yanak inceltme, yüz zayıflatma, yanak aldırma, yanak estetiği, yanaktan yağ aldırma, yanak zayıflatma, ameliyatsız yanak inceltme, yüz küçültme, yüz yağı eritme, yanak yağı aldırma, yanak daraltma gibi farklı isimleri kullanılmaktadır.

Bişektomi fiyatları ne kadar?
Bişektomi fiyat bilgisi ve yanak şişmesi için hangi doktor gibi sorular hastalar tarafında sıkça sorulmaktadır. Bişektomi ameliyatı fiyat skalası işlemin yapılacağı merkeze ve doktora göre değişkenlik gösterdiğinden en sağlıklı yanıt yapılacak muayene sonunda belirlenecek fiyat skalası olmalıdır. Doğru doktor seçiminde ise göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta doğru merkez ve doğru uzmanlar konusunda araştırma yapılması, bu konuda olumlu referansları olan merkezlerin tercih edilmesidir. Bişektomi ameliyatının deneyimli doktorlar ve ekip tarafından hastane ortamında yapılması en güvenli yoldur.

Bişektomi kimlere yapılmaz?
Yüzde doku kaybı olan ya da deride sarkmaları olan kişilere bişektomi uygun olmayabilir. İşlem öncesinde detaylı muayene faydalı olacaktır.

Bişektomi ağrılı mı?
Yaklaşık 40-45 dakika süren bişektomi işlemi sedasyon ya da genel anesteziyle yapılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Bölgesel uyuşturma yapılacak ise yaklaşık 10 saniye süren bir yanma hissi sonrası böğle uyuşmaya başlayacaktır.

Bişektomi geçici mi?
Bişektomi yöntemiyle elde edilen görüntü bu bölgeye yapılabilen soğuk tedavileri, lipolizler veya yağı parçalayacak enjeksiyon gibi işlemler göz önüne alındığında kalıcı olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

Bişektomi erkeklere de yapılabilir mi?
Bişektomi erkek hastalar için de güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.

Bişektomi sonrası şişlik ne zaman geçer?
Bişektomi işleminden sonra kesi yapılan bölge, yaklaşık 1 hafta sonra iyileşir. Ancak bölgede birkaç hafta süren hafif ödem olması normaldir.Son Yazılar:

Cevaplar (0)
Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Cevaplanıyor...
user-image
İsim
yorum