• atilla.eyuboglu@memorial.com.tr
  • 0553 708 93 48

Meme Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Meme Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  • Son Güncellenme: 03/08/2021
İçindekiler

Meme estetiği dünyada olduğu gibi toplumumuzda da yaygın uygulanan bir estetik operasyondur. Gelişen imkanlarla birlikte uygulamalarının her geçen gün daha da kolaylaşması sonucunda meme estetiği yaptırmayı düşünenlerin sayısında da kayda değer bir artış olmaktadır. Bu nedenle yazımızda meme estetiği ile ilgili merak uyandıran konular ve sık sorulan sorulara yer vereceğiz.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı esnasında koltuk altı, meme ucu çevresi ya da meme altına 4-5 cm’lik bir kesik açılır ve silikon protez yerleştirilir. Bu izler ameliyat sonrasında silikleşmekte ve kolay fark edilemez bir hal almaktadır. Silikon protezler diğer adı ile meme implantlarının içi silikon jel ile doludur. Uygulanacak olan implantın şekli ve büyüklüğü ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunun kararı, kişinin isteği ve aynı zamanda vücut ölçüleri göz önünde bulundurularak doktor ve hasta tarafından birlikte verilmektedir.

Ameliyat genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu nedenle kişi işlem esnasında hiçbir ağrı hissetmez. Ameliyat süresi de yine vakaya bağlı olarak değişmek üzere genellikle 1 – 2 saat civarında sürer.

Meme küçültme ameliyatında yapılacak olan teknik hastanın meme dokusunun miktarı ve şekline göre belirlenir. Nispeten küçük memelerde lolipop şeklinde, orta boy memelerde ‘J’ harfi, büyük memelerde ise ters T şeklinde kesi uygulanmakta olup; meme küçültme işlemi esnasında fazla meme dokusu çıkartılmaktadır. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı öncesi hastalardan mamografi çekimi istenmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı ise meme büyütme veya meme küçültme işlemi ile kombine edilmektedir. Çok sarkık olan memeler dikleştirilirken meme protezi uygulanabilir. Genellikle hastanın meme dokusunun yeterli olduğu durumlarda öz doku ile meme dikleştirmeyi tercih etmekteyim. Meme dikleştirme işleminde memeye yeniden hacim kazandırılır ve sarkıklık giderilir. Meme başı yeniden konumlandırılır.

Meme Protezi Dışarıdan Bakıldığında Belli Olur mu?

Kişinin vücut ölçülerine göre normal standartlarda yapılmış bir meme protezi dışarıdan bakıldığında anlaşılmamaktadır. Sadece normal sınırları zorlayan uygulamalarda dışarıdan bakıldığında belli olur. Üstelik günümüzde imkanların gelişmesi ile birlikte protezlerde de iyileştirilme meydana gelmiştir. Günümüzde uygulanan protez silikonlar dışarıdan bakıldığında da dokunulduğunda da anlaşılmamaktadır.

Meme Estetiği Süt Kanallarına Zarar Verir mi?

Silikon protezler meme dokusunun altına yerleştirilmektedir. Protezlerin süt kanalları ile herhangi bir teması söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle süt kanallarına herhangi bir zararı yoktur. Meme büyütme ameliyatları sonrasında emzirmeye mani hiçbir durum yoktur.

Meme küçültme ameliyatında ise; meme dokusunun bir miktarı çıkartılacağı için her ne kadar dikkat edilse de süt kanallarının zarar görme ihtimali vardır. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarından sonra kişinin emzirebileceğine dair bir güvence verilemez.

Meme Protezi Hangi Şekilde Olmalıdır?

Günümüzde plastik cerrahların çok büyük kısmı yuvarlak protez tercih etmektedir. Hastanın vücut şekline göre damla protez (anatomik) şekli tercih edilebilmektedir. Ancak hangi şeklin daha iyi olacağının kişiden kişiye ve göğüs tipine bağlı olarak değişebileceği de unutulmamalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iz tamamen yok olmaz ancak; izler göğüs altında kaldığı için gizlenecektir. Üstelik bu izler giderek pembe ve silik bir hal almakta ve fark edilmemektedirler.

Meme Protezinin Belirli Bir Dayanma Süresi Var mıdır?

Meme protezinin ömrü ortalama 10 – 15 yıl kadar sürmektedir. Şuan kullanmaya devam ettiğimiz son nesil protezler için ise belirli bir ömür vermek uygulamaları halen sürdüğü için zordur. Ancak bir önceki jenerasyondan daha uzun olacaktır.

Kimler Meme Estetiği Yaptırabilir?

Meme estetiği tıbbi bir gereklilik olmadığı takdirde 18 yaş ve üzerindeki bireylere yapılmaktadır. Göğüslerin gelişimini henüz tamamlamadığı dönemde meme estetiği yapılması tavsiye edilmemektedir. Ancak sağlık problemlerine yol açması halinde bazen meme küçültme ameliyatı 18 yaş altında da yapılabilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kalıcı mıdır?

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında göğüsler yeniden hacim kazanır ve dolgunlaşır ancak; meme dikleştirme ameliyatı göğüslerin yeniden sarmasını önleyemez. Yaşın ilerlemesi veya tekrar doğum yapma gibi nedenlerle göğüsler uzun vadede yeniden sarkabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Yapılabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı süt kesildikten en az 6 ay kadar sonra yapılmalıdır.

Meme Protezi Kansere Yol Açar mı?

Teknik olarak hayır, yapılan araştırmalarda meme protezinin kansere yol açma olasılığı trafikte kaza yapma olasılığından çok çok daha düşüktür. Gelişse bile tedavisi diğer türlere göre daha kolaydır. Tespiti için protezin çevresinden sıvı alınarak incelenmesi yeterlidir.

Meme Estetiği Sonrası Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Meme estetiği ameliyatının ertesi günü hasta evine dönebilmektedir. Ameliyattan sonra 3 – 4 gün evde istirahat edilmesi önerilmektedir. Meme estetiği sonrasında genellikle 1 hafta işinde kişi hem sosyal hem de iş yaşamına dönebilmektedir. Ancak ağır fiziki aktivite isteyen işi olan hastalar için bu süre biraz daha uzayabilmektedir.

Meme Estetiği Fiyatları Nedir?

Meme estetiği fiyatları uygulanacak olan işlemin teferruatına göre değişiklik göstermektedir. Kişiyi muayene etmeden net ve doğru bir fiyat aralığı verilmesi mümkün değildir.Son Yazılar:

Cevaplar (0)
Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Cevaplanıyor...
user-image
İsim
yorum