Bahçelievler Mah. Adnan Kahveci Bulvarı No:227 Bahçelievler/İstanbul

Botoks hakkında doğru bilinen yanlışlar!

Atilla Eyüboğlu, botoks hakkında doğru bilinen yanlışlara ve uzman seçiminin ne kadar önemli olduğuna değindi. 

Botoks konusunda yetkisi ve bilgisi olmayan uygulayıcılar nedeni ile hem bu mucizevi yönteme olan güven azalıyor hem de birçok kişi yanlış botoks uygulamasına bağlı problemler yaşıyor. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Atilla Eyüboğlu, botoks hakkında doğru bilinen yanlışlara ve uzman seçiminin ne kadar önemli olduğuna değindi. 

Botoksta Doğru Uygulama Önemli

  • Botoks yaptırmaya karar verme aşamasında öncelikle kafa karıştıran konu operasyonun süresidir. Çoğu insan uygulama süresinin uzun olduğunu düşünse de sanılanın aksine botoks, alanında uzman bir doktor tarafından yapıldığında en fazla 10-15 dakika sürmektedir.
  • Bir diğer konu ise botoksun acı veren bir işlem olduğudur. Botoks uygulamasına başlamadan önce anestezik kremler kullanıldığı için acı hissi de oluşmaz ya da çok az oluşur.
  • Botoksun kalıcı felç ve ifade kaybına neden olduğu da yanlış inanışlardan biridir. Botoks doğru miktarlarda enjekte edilmediği zaman bir ifade sıkıntısı oluşabilir. İşlem sırasında çok hassas bir ölçü vardır. Bu ölçü iyi ayarlandığı takdirde ifade kaybı söz konusu olmamaktadır.
  • Botoksun etkisi geçtikten sonra ciltte daha çok kırışıklık olacağına dair olan inanç da tamamen yanlıştır. Botoksun etkisi geçtikten sonra cilt botoks yapılmamış haline geri döner. Düzenli bir program oluşturularak bu görüntünün ortaya çıkması engellenebilir. Başlarda yaklaşık altı ay kadar süren botoksun etkisi, uygulamaya devam edildiği sürece artar. Bu süre yaklaşık on aya kadar uzayabilir.
  • Uygulama sırasında kullanılacak botoks maddesinin zehir olduğuna ve vücuda zararlı etkileri olacağına dair yanlış bilgi de botoks yaptırmak isteyenlerin önünde engel olarak duruyor. Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen özel bir madde olan botoks, doğru miktarlarda uygulandığında sanılanın aksine toksik etki yaratmaz.
  • Botoks sadece derinleşmiş kırışıklıklarda değil, özellikle dudak kenarlarında oluşan ince kırışıklıklarda da etkilidir. 
  • Botoksun mezoterapi ve prp gibi cilt gençleştirici yöntemler ile birlikte yapılması birbirinin etkisini ortadan kaldırmakta ya da azaltmaktadır. Bu nedenle aynı noktaya mezoterapi ve botox enjekte edilmesi para ve zaman kaybına neden olacaktır.
  • Görüldüğü gibi, botoks uygulaması ile ortaya çıkan kötü sonuçların çoğu, işlemin uzman olmayan kişiler tarafından yapılmasından kaynaklanır. Oysa ki konusunda uzman bir doktor tarafından uygulanan botoks, daha güzel bir cilde sahip olmak için başvurulan en uygun yöntemlerden biridir. Ayrıca botoksun etkisinin geçici olduğunun bilinmesinde de fayda var. Şayet yapılan uygulamadan memnun olunmadıysa, botoksun etkisi geçtikçe memnun olunmayan kötü görüntü de tamamen kaybolur. Tabii ki asıl istenen bunların yaşanmasından öte, daha güzel bir görüntüye sahip olmaktır. Yan etkilerin ortaya çıkamaması içinse doğru dozun ayarlanması önemlidir. Uygulama sonrası ilacın protein yapısını bozması nedeni ile sıcak ortamlardan uzak durmak ve uygulama bölgesinde ilacın bölgesel etkisinin arttırılması için fazla hareketten uzak durmak diğer önemli faktörlerdendir.
Haberi kaynağından okumak için buraya tıklayınız.