Bahçelievler Mah. Adnan Kahveci Bulvarı No:227 Bahçelievler/İstanbul
Bacak Estetiği

Kalça Estetiği

Kalça Estetiği

Gluteoplasti’de denilen kalça estetiği kalçaların daha dolgun diri ve dik görünmesini sağlayan bir estetik cerrahi uygulamasıdır. Son yıllarda popularize olan bu uygulama hastaya göre değişmektedir. Temel olarak kalça estetiğini büyütme – dolgunlaştırma ve küçültme şeklinde sınıflandırabiliriz.

Yağ Enjeksiyonu

Büyütme ve dolgunlaştırma için en iyi yöntem fazla olan yerlerden yağların liposuction ile alınarak eksik ve boş olan alanlara enjekte edilmesi, yani doldurulmasıdır. Mikro yağ grefti tekniği denilen bu yöntemde özel ince kanüllerle düşük basınç altında enjektör ile yağ hücreleri zarar verilmeden alınır ve özel bir işlemden geçirildikten sonra eksik olan yerlere enjekte edilir. Bu durumda hastanın kendi yağ dokusu kullanılacağı için oldukça sağlıklı ve doğal olacaktır. Dezavantajı konulan bu yağların bir kısmı vücut tarafından zamanla eritilmesidir ki bu da dolgunluk azalmasına neden olacaktır.

Gluteal Protez

Estetik kalça protezi, kalçalarının (popolarının) küçüklüğünden şikayet eden hastalara ameliyat ile yerleştirilen bir vücut implantıdır. Operasyonda implant, kalça bölgesinde bulunan gluteus maximus ve medius kasları arasına, bazen de kasların arkasına yerleştirilebilir. Protezler, silikon ile meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezlere benzemektedir. Burada kullanılan protezler “very cohesive gel” silikon protezlerdir. Yani bu protezler oldukça sert protezler olup, herhangi bir şekilde patlama ya da sızdırma yapmazlar. Ancak operasyon sonrasında hiçbir şekilde elle hissedilemezler. Dolayısıyla kalçanızın yumuşaklığı ve kıvamı bozulmayacaktır.

Ameliyat iki popo arası kıvrımdan küçük bir kesi ile yapıldığından herhangi bir iz belli olmamaktadır. Operasyon sonrası 2-3 gün protez üstüne yatılmamalıdır. Ortalama 15 gün sonra şişlikler büyük ölçüde ineceğinden hastalar rahatlamaktadır. Ancak operasyon sonrası 1 ay süreyle ağır aktivitelerden ve spordan kaçınmak gerekmektedir.

Popo Kaldırma

İşlem yağ enjeksiyonu, protez, dolgu maddesi enjeksiyonu veya volüm kaybı olan hastalarda kesi ve fleb kaydırma tekniği ile kendi vücudundan oluşturulan doğal protezle yapılabilinir.

Genellikle kalça bölgesinden yağ alınır ve popo bölgesine verilir. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Süre olarak yaklaşık 2 saat yeterlidir. Hasta 2 hafta özel bir korse giyer. 3 gün kadar kısa bir süre sonra normal hayata dönüş yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu ile yapılan işleminde kesi izi olmaz ancak kalıcılığı hastanın aşırı kilo alıp vermesiyle ilgili etkilenebilir. Kesi yapılan ameliyatlarda ise popo cerrahi olarak yukarı çekilir ve vücuttan alınarak hazırlanan bir fleb kullanılır. Bu da doğal protez görevini görmektedir. Bu yönten daha çok ileri yaşlarda olan hastalar için tercih edilir.

Göğüs, baldır gibi diğer bölgelerin büyütülmesinde kullandığımız protezleri de popoya uygun olanları küçük bir kesi ile gluteal bölgeye yerleştirebiliriz. Çok zayıf kişiler tercih edilen bir teknikdir. Bu işlemden sonra herhangi bir belirgin iz kalmaz. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat ortalama 4 saat sürmektedir. Normal hayatınıza 5-6 gün sonra dönebilir uçak yolculuğuda aynı süre sonra yapabilirsiniz.


Kalça Estetiği Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?


Ağrısız ve izsiz bir ameliyat olan Kalça Estetiği, öncesinde yapılması gerekenler uygulandığında çok daha verimli olacaktır. Popo kaldırma ve kalça yağlarının azalmasını sağlama gibi işlemlerin yapılması için uygulanacak olan operasyonlardan önce hastanın sigara kullanımını bırakması yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.
Aynı zamanda kan sulandırıcı ilaçlar, bitkisel çözümler ve zayıflatıcı etkisi olan ilaçların kullanımının bırakılarak, doktor tavsiyesine uyularak hareket edilmesinde fayda olacaktır. Aspirin vermidon ve apranaks gibi ağrı kesiciler, anti-depresanlar ve keten tohumu ya da yeşil çay gibi içeceklerden de uzak durulması ameliyatın daha başarılı geçmesinde faydalı olacaktır.

Kalça Estetiğinde Anestezi Kullanımı


Kalça estetiği yapılan işleme göre anestezi kullanımın değişebildiği yöntemlerden biridir. Gluteal protez işlemi sırasında hastanın kalça kısmına protez ekleneceği için genel anestezi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemle hastanın kalça kaslarının belli kısımlarına protez eklenerek, kalçanın dikleşmesi sağlanacak, protez sağlıklı bir şekilde kalça çevresine oturtulacaktır. Yaklaşık 2 ile 4 saat süren bu işlemlerden sonra aynı gün eve dönebilirler, farklı ameliyat işlemlerinde ise hasta 1 ile 2 gün hastanede kalabilmektedir.

Kalça Gluteal Protez Sonrası iz Kalır Mı?


Kalça operasyonlarında genellikle iz kalmaması için küçük kesiler uygulanmaktadır. Hastanın kalçasına yerleştirilen protez diğer meme protezine benzememekle birlikle dikişlerin cilt altında olması sağlanacağı için iz problemi de yaşanmayacaktır. Hasta kalça estetiği operasyonunda Gluteal protez kullanımına ihtiyaç duyduysa, iz ihtimalinin de çok az olacağı hakkında cerrahlarımız bilgilendirmede bulunacaktır. Ufak çaplı izler söz konusu olsa da zamanla silikleşecek ve hatta hiç görünmeyecektir.

Gluteal Protez Sonrası İyileşme Süresi Nedir?


Protez takıldıktan sonraki evre hastanın günlük aktivitelerde bulunurken ilk 3 hafta dikkatli olmasıdır. Ameliyattan sonra ilk 2 gün duş alınmaması gerektiği gibi kalça üstüne de doktorun söylediği aralıklarla oturulması gerekmektedir. Protez kullanımında kalça üzerine oturmalarda dikkatli olmak gerekeceği gibi hastanede verilen korsenin de düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kalçanın tamamen protezle form kazanabilmesi için hastanın korsesini düzenli kullanarak, kalça üzerine ilk birkaç gün baskılı oturmaması operasyonun daha da verimli olmasını sağlayacaktır.