Bahçelievler Mah. Adnan Kahveci Bulvarı No:227 Bahçelievler/İstanbul
Liposuction Ameliyatı

Lipofilling Tedavisi

Lipofilling Nedir?

Vücudumuzun bir bölgesinden alınan yağ dokularının ihtiyaç hissedilen başka bir alana nakledilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Çok uzun süredir plastik cerrahi alanında kozmetik amaçla kullanılmaktadır. Kozmetik amaç dışında yara izlerinin giderilmesinde, çeşitli yapışıklıkların açılmasında ve çukurlaşmış yaralanma ya da cerrahi skarların iyileştirilmesinde yeri olan bir yöntemdir. Genellikle lokalize alanlarda 1 saat gibi kısa sürelerde, daha geniş alanlarda ise biraz daha uzun sürelerde deformasyonları gidermek, ya da azaltmak bu yöntemle mümkündür.

Lipofillingin Uygulama Alanları Nelerdir?

Kozmetik amaçlı olarak özellikle yüz bölgesinde, burun, çene, ve elmacık kemiklerinin olduğu bölgelerin hacim olarak takviye edilmesi ya da bu alanlardaki şekil kusurlarının düzeltilmesi için tercih edilir. Yine dudak ve alt göz kapaklarında da kullanılmaktadır. Meme dolgunlaştırma ya da büyütmek için, ayrıca çeşitli şekilsel bacak bozukluklarının düzeltilmesi için de yağ doku nakli kullanılmaktadır. Kozmetik dışı kullanım alanları ise başlıca yara izlerinin ve kötü iyileşmelerin tedavisi ile bazı dirençli yaraların iyileşmesinin tetiklenmesi amaçlarıyla kullanımı söz konusudur.

Lipofillingin Avantajları Nelerdir?

Yağ dokusu kendi dokumuz olduğu için diğer sentetik, hayvan/bitki kaynaklı veya laboratuarda sentezlenen molekül içeren ürünlere göre avantajları vardır. Diğer örneklendirilen ürünleri vücudumuz kabul etmeyebilir. Bazı alerjik reaksiyonlarla karşılaşılabilir. Yağ dokusunun dezavantajı ise çoğu kez genel anestezi ve ameliyathane şartları gerektirmesidir. Yağ dokusu nadiren tamamen erir. Yaygın tecrübeye göre yüzde 30-40’ının uygulandığı alanda tutunduğu ve artık o bölgenin dokusu olacağı bilinmektedir. Hatta son zamanlarda bu oranın nasıl artırılacağı konusunda da yeni bilgiler literatüre eklenmektedir. Diğer bir dezavantajı ise her zaman yeteri kadar nakledecek yağ dokusu bulmak mümkün olmayabilir.

Lipofilling Tedavisi

Fazlalık olan bir yerden yağ dokusu almak ve ihtiyaç olan alana transfer etmek için genel ya da bölgesel anestezi gereklidir. Bu ise en az 5-6 saat bazen de bir gece hastanede kalmayı gerektirebilir. Elbette takdir edilecektir ki belli bir yağ dokusuna sahip olmayı da gerektirir. İşlemden sonra nakil yapılan bölgenin mümkün mertebe hareketsiz kalması, 24-48 saat kadar soğuk uygulama yapılması ile yağ dokusunun kalıcılığı tutunma oranının maksimum düzeyde olması için alınan en yaygın tedbirlerdir. Yağ transferi ile kaşların kaldırılması, çenenin büyütülmesi şekillendirilmesi, yanakların ve elmacık kemiklerinin hacim ve yüksekliklerinin artırılması, memelerin büyütülmesi dikleştirilmesi ve bacaklardaki bir takım şekilsel bozuklukların tedavisi mümkün olabilmektedir. Yağ dokusunun zengin bir kök hücre deposu olduğu da düşünülürse verildiği alanda deri kalitesini artıracağı, belirgin şekilde parlaklık, gençleşme sağlayacağı hacim artışı nedeni ile derinin gerginliğini ve elastikiyetini dolaylı olarak ta artıracağı aşikardır.


Mikro Yağ Enjeksiyonu Yöntemi


İnsan vücudu zenginliklerle doludur. Bu zenginlikler estetik alanda da kullanılarak, insan vücudunun içine yabancı ya da kimyasal maddeler kullanılmadan estetik yaptırma imkanı da sağlamıştır. Özellikle Lipofilling Tedavisi için uygulanan yağ enjeksiyonu yöntemleri, cildin sağlıklı ve çekici görünmesini sağlamaktadır.
Mikro yağ enjeksiyon tedavisi, hastanın kendi genç ve kök hücrelerinden zengin yağ hücrelerinin ayrıştırılarak yüz gençleştirmede kullanılması yöntemidir. Kök hücreler, pür yağ hücresi şeklinde yüzdeki cildin genç ve dinç görünmesine yardımcı olacaktır. Lipofilling operasyonları alanına giren mikro yağ enjeksiyon tedavisiyle, bel ve diz iç kısmından mikro yağ hücreleri alınır, vücudunuzun ihtiyacı olan noktasına nakledilerek, cildin gençleşmesi sağlanır.

Lipofilling Tedavisi Riskleri Nelerdir?


Kanül yardımıyla yapılmakta olan Lipofilling Tedavisi, yapılan araştırmalar kapsamında hiçbir risk barındırmamaktadır. Organik bir estetik yöntemi olarak, cildin onarılmasını, temiz ve dolgun görünmesini sağlayan bu yöntem sayesinde, yüz ve boyun kısımları gençleşir Göz çevresi, çene ucu, kaş kenarları da olmak üzere yüzün bütün ihtiyaçları karşılanacaktır.
Lipofilling yöntemi dünya çapında en çok kullanılan dolgu ve gençleştirme yöntemleri olarak, kısa zamanda cildinizin estetik ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Hiçbir yan etkisi ve riski bulunmayan bu yöntem, doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız kısa zamanda etkisi göstermeye başlayacaktır.

Yağ Enjeksiyonun Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?


Yenileyici ve dolgu tedavisi olarak kullanılmakta olan Lipofilling Tedavisi, yağın içindeki kök hücrelerin vücudun ihtiyaç duyulan kısımlarına nakledilmesiyle, kolajen sentezinin artırılmasını sağlamaktadır. Yağ dokusunun cildin iç kısımlarına nüfuz ettirilmesi sağlandığı için cilt kısa zamanda dolgunlaşır, nemlenir ve cilt üzerindeki lekeler de azalır. Göz çevresi, alın, çene ve dudak kenarlarına kadar etkisi olan yağ enjeksiyon yöntemleri, cildin kırışıklılarının giderilmesini de sağlayacak yöntemlerden biridir.

Lipofilling Tedavisi Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?


Lipofilling yöntemi hastanın vücut yapısına göre genellikle 1 ay içerisinde etkisini göstermektedir. Hastanın doktorun söylediklerine uyması ve dikkat etmesi doğrultusunda cildin kusursuz bir şekilde yenilendiği ve dolgunlaştığı gözlemlenmiştir. Lıpofilling yöntemlerinin kalıcılığı 4 ile 5 yıla kadar uzun süreli bir dolgunluk sağlar.