Bahçelievler Mah. Adnan Kahveci Bulvarı No:227 Bahçelievler/İstanbul
Liposuction Ameliyatı

Liposuction Ameliyatları (Yağ Emme)

Liposuction Ameliyatları (Yağ Emme)

Erişkin insan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar. Bu da kilo artışı ile sonuçlanır. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi insanların kilo alıp vermelerinde en önemli faktörlerdir.

Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet, egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile, kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir. Bu bölgelerdeki fazla yağlanma diyet ve egzersizle bir ölçüde giderilir, daha fazla egzersiz ve diyet bu bölgelerde incelme yerine vücudun genel metabolizmasının bozulması ile sonuçlanır.

Liposuction (Yağ emme) nedir?

Liposuction, vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Liposuction ameliyatında inatçı yağlanma bölgesi, özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç mm uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2-6 mm çapındaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur ve kanüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır.

Vakum cihazının çalıştırılır, kanüller yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların uzaklaştırılması işlemi başlar. Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut konturu ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder. Son yıllarda ultrason enerjisinden yararlanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde fazla yağ dokuları ultrason dalgaları ile parçalanır, daha sonra benzer şekilde vakumla alınır.

Liposuction ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınmakla birlikte, son 10 yıl içinde geliştirilen yüzeyel liposuction ya da liposculpture adı verilen yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir. Liposculpture tekniği ayrıca deri sarkıklıklarının giderilmesi ve inatçı selülitlerin yok edilmesinde kesin sonuç veren bir yöntem haline gelmiştir.

Klasik liposuction işlemi ilk çıktığı 1970’li yıllarda kullanılan kanül çaplarının oldukça geniş ve keskin olması, kullanılan vakum cihazlarının yeterli olmaması nedeniyle ciddi sorunlara neden olmuştur. İşlem vücutta önemli derecede sıvı ve elektrolit kaybına neden olabilmektedir. Son 10 yıldır uygulanmakta olan teknikler ile liposuction vücut kontur düzeltilmesindeki vazgeçilmez yerini almıştır. Amaç zayıflatma değil, kontur düzeltme olduğu sürece, iyi seçilmiş hastada, hastane koşullarında iyi uygulanan teknikle, emniyet sınırı aşılmadığı takdirde herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır. Günümüzde emniyet sınırı değişik kaynaklarda 2,5- 4,5 litre olarak kabul edilmektedir. Daha fazla miktar da yağ alanlar vardır. Bu durumda hastanın sıvı ve elektrolit dengesini tamamlayacak önlemler alınır, bazen kan nakli gerekli olabilir.


Liposuction Tedavisi Uygulanan Bölgeler


Yağ emme operasyonu olarak bilinmekte olan Liposuction, hastanın vücudundaki fazla yağların alınmasına ve bölgenin daha estetik bir duruma getirilmesine yardımcı olmaktadır. Kas ve deri arasında birikmiş olan yağ tabakasının alınarak, vücudun biçim kazanmasına yardımcı olan yağ aldırma operasyonları deri altındaki yağların kısa zamanda çıkartılması sağlanarak, formda bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.
Genel olarak karın, basen ve bel kısmında uygulanmakta olan estetik operasyon basen, uyluk, diz içi ve sütyen altı bölgelerde de uygulanmaktadır. Üst kolların iç ve dış kısımlarındaki yağların alınması, sırt ve karın kısmının biçimlendirilmesi için yağların vücuttan alınarak, sağlıklı ve formda bir bedene sahip olmanız sağlayacaktır.

Liposuction Tedavisini Kimler Yaptırabilir?


Liposuction işlemi estetik bir işlem olarak görülse de meme, yüz ve vücut estetik operasyonları arasına girmemektedir. Tamamen yağ aldırma üzerine yapılmakta olan bu operasyon, aşırı kilo almış ve daha sonra zayıflamasına rağmen vücudunda bu yağların hala yaygın olarak kalması sonucunda uygulanmaktadır. Cilt sarkmaları ve vücut çatlaklarının geçmesi için değil tamamen kas ve deri arasında birikmiş olan yağların emilerek alınması işlemidir. Bu nedenle hastaların ilk tedavi sonrası cilt ve vücut kısımlarında belirgin bir görüntüye sahip olmayacakları hakkında bilgi edinmeleri gerektedir.

Liposuction İşlemi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle yağ aldırma ya da emme işlemlerinden önce doktorun tavsiyelerine uymakta her zaman fayda olacaktır. Ancak genel olarak bilinen 4 hafta süreyle hastanın kan sulandırıcı ya da anti-depresan gibi ilaçları kullanmayı bırakması olacaktır. Özellikle işlemi zorlaştıracak olan kan sulandırıcı içecekler, ilaçlar ve bitkisel tedavilerden kaçınarak estetik cerrahın uygun gördüğü beslenme şekline uyması gerekmektedir.

Liposuction Riskleri Nelerdir?

Yağ aldırma estetiği, başarıyla gerçekleştirildikten sonra bir risk bulundurmamaktadır. Hastanın Liposuction operasyonundan sonra normal hayata dönmesi uzun bir süre olmayacak, aynı gün içerisinde sosyal hayatına devam edebilecektir. Dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam elde etmesi için spor gibi aktivitelerde bulunması yağ aldırma işleminin uzun vadede daha kalıcı sonuçları olacağını gözlemlenmiştir. Operasyon sonrası risk oluşturacak hiçbir durum söz konusu olmamaktadır.