• atilla.eyuboglu@memorial.com.tr
  • 0553 708 93 48

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Atilla Eyüboğlu bünyesinde yapılan burun estetiği operasyonları, hastanın psikolojisini birinci planda tutan yaklaşımla, iyileşme sürecinde konforu elden bırakmadan, yüz güzelliğinin bir bütün olduğu bilincinden hareketle planlanmaktadır.

Burun estetiği yani diğer adıyla Rinoplasti, burnu yeniden şekillendirmek için yapılan estetik ameliyatlardır. Bu operasyonlarda burun büyütülebilir veya küçültülebilir; burnun üst dudak ile olan açısı değiştirilebilir; burun ucunun konumu değiştirilebilir veya buruna alınmış herhangi bir darbe sonucu oluşan sorunlar, doğuştan gelen estetik dışı görüntü gibi kusurlar düzeltilebilir.

Rinoplasti, burun estetiği sırasında, cerrah burnu destekleyen kıkırdak ve kemiklere erişmek için, farklı teknikler kullanarak, burnun içine ya da burun üst derisine kesiler yapar. İnsizyonların yani kesilerin genellikle ameliyattan sonra görünmez olması için olabildiğince fazla burun içine yapılmaya çalışılır. İstenilen sonuca bağlı olarak, bazı kemik ve kıkırdaklar alınabilir veya doku eklenebilir (vücudun başka bir bölümünden veya sentetik bir dolgu maddesi kullanılarak). Cerrah kemiği ve kıkırdağı yeniden düzenleyip, yeniden şekillendirdikten sonra, yani burnun yapısına uygun hale getirildikten sonra son düzenlemeler yapılır.

Burun köprüsü yüksekse ve çıkıntılıysa, bu daha hoş bir profil vermek için azaltılabilir yani törpülenebilir. Burnun herhangi bir kısmı orantısız olarak küçük görünüyorsa, yüz bütününe daha iyi uyum sağlamak için kıkırdak veya yumuşak doku greftleri yerleştirilebilir. Burnun üst dudak veya alınla bağlantılı açıları burun destek yapısının daha da şekillendirilmesi ile de değiştirilebilir.

Burun Estetiği Operasyonu Kimlere Yapılmaktadır?

Burun estetiği yani tıptaki adıyla Rinoplasti operasyonu, burun kıkırdağındaki biçimsiz gelişmelerde, burun köprüsünün yüksek olduğu hastalarda uygulanabilmektedir. Aynı zamanda estetik olarak da güzel bir buruna sahip olmak isteyen hastalarımız için Estetik cerrahlarımız operasyon için bilgilendirme yapmaktadır. Nefes darlıkları, burun eğrilikleri ve burun eti gibi rahatsızlıkların temelinde yatan hastalıklar analiz edilerek, hastanın kısa zamanda bu tür problemlere göre hangi operasyona tabii tutulması gerektiği üzerine araştırmalara başlanacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri

Hastanemize başvurudan hastalarımızın burun estetiği üzerine dışarıdan alacakları bilgiler yeterli olmaya bilmektedir. Bu nedenle estetik cerrahlarımızla görüşmeleri ve operasyon detaylarını öğrenmeleri gerekecektir. Burun ameliyatları açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olarak iki şekilde yapılabilmektedir. Bu operasyon yöntemleri hastanın burun rahatsızlığına ve kesinin nereye atılması gerektiğine dair değişebilmektedir. Hastanın ya da cerrahın kendi kendine verebileceği bir operasyon şekli değildir. Rinoplasti teknikleri gelişen tıp teknolojisi ve bilgisiyle morluk olma ihtimali düşürecek şekilde yapılamaya başlanmıştır. Hastaların kısa zamanda normal hayatlarına dönebilmeleri için gelişen estetik teknolojisi ne yazık ki göz ve burun çevresinde morluk ya da şişlik durumunu henüz ortadan kaldıramamıştır.

Açık Rinoplasti Operasyonu

Burun alt uçlarından, burun deliği hizasında yarım santimlik bir kesi açılmaktadır. Bu işlem sonrası kemik ve kıkırdaklara ulaşmak için burun derisi kaldırılarak müdahale edilmesi gerekecektir. Burun estetiği operasyonlarından biri olan açık rinoplasti, burun derisinin kaldırıldığı bir operasyon olduğu için açık olarak adlandırılmıştır. Hastanın burnundaki hatalı bölgelerine ulaşım için tercih edilebilecek operasyon tekniklerinden biridir.
Hasta açık rintoplasti sonrası dışarıdan gelecek darbe ve benzeri durumlara karşı korunmalı, dikkatli olmalıdır. Estetik operasyon genellikle 2 ile 2,5 saat arasında gerçekleştirilerek, hastanın anestezi altında olduğu operasyonlardır.

Kapalı Rinoplasti Operasyonu

Kapalı rinoplasti operasyonunda hastanın burun kemiklerine ve kıkırdaklarına ulaşım sınırlıdır. Ameliyat sonrası burunda yapılan değişim izleri genellikle iç kısımlarda kalacak şekilde yapılmaktadır. Fakat genellikle açık rinoplasti tercih edilerek, hastanın burnuna rahat bir ulaşım sağlanması gerekebilmektedir. Estetik operasyondan sonra hastanın doktorun verdiği krem ve ilaçları kullanarak, rutin kontrollerine gelmesi her iki ameliyat tekniği için geçerlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği fiyatları ne kadar?
Burun estetik fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmek için hastanın burnundaki şikayetlerini, estetik beklentilerini objektif olarak değerlendirmek gereklidir. Burun estetiği fiyatları, öncelikle hastanın muayene edilmesi ve ne gibi estetik işlemlerine ihtiyacı olduğunun sapta