• atilla.eyuboglu@memorial.com.tr
  • 0553 708 93 48

Meme Estetiği Operasyonları Nelerdir?

Meme Estetiği Operasyonları Nelerdir?

Meme (göğüs) estetiği ameliyatları, fiyatları, operasyon süreci ile estetik uygulaması öncesi ve sonrası konularında daha fazla bilgi için;

Meme estetiği operasyonları nelerdir?

Meme estetiği operasyonları, göğüs dokusundaki istenmeyen değişikliklerin ve form bozukluklarının ortadan kaldırılmasını ve göğüslerin istenen forma kavuşturulmasını amaçlar. Göğüs dokusunun formunu kaybetmesi, bazen göğüs ucunun da genişlemesine yol açabilir. Bu durumda operasyon esnasında göğüs ucu boyutları da küçültülür.

Göğüs estetiği operasyonları, birçok kadın için son derece tatmin edici bir deneyimdir. Göğüs estetiği operasyonları her yaşta kolayca uygulanabilen, iz bırakmayan, yenilikçi ve modern tekniklerle uygulanmaktadır. Operasyondan sonra kısa sürede iyileşme sağlanmakta, elde edilen yeni göğüs boyutu ve formu yıllarca korunabilmektedir. Sadece ABD’de yılda yaklaşık 600.000 kadın göğüs büyütme, küçültme ya da dikleştirme operasyonu yaptırmaktadır.

Meme (Göğüs) büyütme operasyonları

Göğüs büyütme operasyonlarında silikon yapıdaki göğüs protezleri aracılığıyla göğüslerin hacmi artırılır. Göğüs büyütme operasyonları tüm dünyada en hızlı artış gösteren estetik operasyondur. 2010 yılında sadece ABD’de 300.000 kadın göğüs büyütme operasyonu geçirmiştir.

Yapılan anketler, göğüs büyütme operasyonlarının, hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu cerrahi işlemler olduğunu ortaya koymuştur. Göğüs büyütme operasyonlarında amaç, sadece göğüsü büyütmek değil, aynı zamanda şekillendirmektir.

Uygulanacak protezin seçiminde, konuğumuzun beklentilerinin yanı sıra; vücudun ve göğüs kafesinin anatomik yapısı ile cilt yapısı gibi faktörler de göz önüne alınır. Yeni kuşak göğüs protezleri; farklı hacimleri, boyutları ve şekilleriyle çok geniş bir çözüm yelpazesi sunmaktadır.

Meme (Göğüs) dikleştirme operasyonları

Sarkmış göğüslerin tekrar dik bir konuma getirilmesi için yapılan cerrahi işlemdir. Göğüs (meme) dikleştirme operasyonlarında; göğüs başları olması gereken yere taşınır, göğüs dokusu şekillendirilir ve deri fazlası çıkartılır.

Göğüsler büyükse göğüs dokusunun fazlası çıkartılır, küçükse silikon protezlerle desteklenir. Göğüs dikleştirme operasyonları büyük ve sarkmış göğüsü olanlar için küçültme ile birlikte, doğumlar ya da kilo verme sonrası içi boşalmış ve sarkmış kişilerde ise büyütme işlemi ile birlikte gerçekleştirilir.

Göğüs küçültme operasyonları

Büyük göğüsler, yer çekiminin etkisi ile şeklini kaybeder ve sarkar. Kilo alıp verme, hamilelik ve emzirme de göğüslerin daha da büyüyüp sarkmasına neden olur. Büyük göğüsler daha iri, hantal ve yaşlı bir görünüme yol açar.

Büyük göğüsler boyun, sırt ve omuz ağrılarına, zamanla omurgalarda kalıcı bozukluklara neden olur. Göğüslerin alt tarafı sürekli terli ve havasız kaldığından zamanla tahriş olur, cilt problemleri ortaya çıkar. Göğüs küçültme operasyonlarında amaç, göğüslerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesidir. Bu operasyonlarda göğüs aynı zamanda dikleştirilir ve konik bir şekle kavuşturulur. Göğüs küçültme operasyonlarında süt bezleri çıkarılmadığı için operasyon ilerleyen yıllardaki emzirmeyi etkilemez.

Kanser sonrası göğüs onarımları

Göğüs kanseri, deri kanserlerinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Amerikan Kanser Derneği’nin verilerine göre dünyada her yıl 1,3 milyon kadına göğüs kanseri tanısı konmakta ve her yıl 465.000 kadın göğüs kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Erken tanının yaygınlaşması ile göğüs kanserine bağlı ölüm oranları giderek düşmekte ve hastaların beklenen yaşam süreleri uzamaktadır. Bu nedenle, kanser tedavisinden sonra hastanın yaşam kalitesini yükseltmek gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır.

Göğüs kaybı fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan hastaları kötü yönde etkilemektedir. Göğüs onarımları ise, yaşam kalitesini yükseltmekte, ruhen ve bedenen iyileşme sağlamaktadır. Göğüs onarımları artık tüm dünyada göğüs kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Meme Estetiği Operasyonundan Sonra Ağrı Olur Mu?

Meme estetiği operasyonu sonrası ağrı olma ihtimali olmaktadır. Ameliyat sonrası hafif sancılar ve sızılar için uzman doktor size bir ilaç reçetesi hazırlayacak, ağrılarının 1 ile 2 gün içinde sona ermesi sağlanacaktır. Göğüs bölgesinde sağlıklı bir estetik operasyonu gelişmesi için pansuman ve gazlı bez müdahalesi yapılarak, açılan bölgenin mikrop gibi durumlara maruz kalmam